Dzieci lubią poznawać nieznane dotąd rzeczy i stawiać czoła nowym wyzwaniom, a mimo to pewne zdarzenia są dla nich raczej stresujące. Przeprowadzka jest jednym z nich – nasze pociechy niekoniecznie muszą być zachwycone związanymi z tym zmianami, a w dodatku mogą poczuć się przytłoczone i zagubione w zamieszaniu wokół pakowania i załatwiania mnóstwa spraw. Jak pomóc dzieciom przeżyć okres przeprowadzki?
Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego się przeprowadzamy?
Jak wiadomo, dzieci potrafią wykazać nad wyraz dojrzałym podejściem i zrozumieniem różnych spraw, pod warunkiem, że dokładnie wytłumaczymy im, co robimy, dlaczego tak się dzieje i co się z tym wiąże.
Najlepiej zacząć od zapoznania malca z tematem przeprowadzki mieszkania – co to jest, na czym polega i z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć. Oczywiście, wszystko trzeba przekazać w przystępny dla malucha sposób. Dobrym pomysłem jest zobrazowanie tego za pomocą zabawy – można posłużyć się misiami lub lalkami, które również będą się przygotowywać do „przeprowadzki”.
Takie metody zadziałają na kilkulatka. Co jednak z nieco starszym dzieckiem, dla którego przeprowadzka oznacza zmianę szkoły oraz towarzystwa rówieśników? Również i w tym przypadku najlepszą metodą jest szczera rozmowa. Postaraj się wyjaśnić dziecku powody przeprowadzki, a także wskaż, że w nowym miejscu pozna nowych kolegów, ze starymi zaś nie tracąc przecież kontaktu. Rozwiewając wątpliwości dziecka, pomożesz mu zaakceptować nową sytuację i sprawisz, że łatwiej się w niej odnajdzie.
Jakie zadania można powierzyć dziecku?
Rodzaj zadań związanych z pomocą podczas przygotowania do przeprowadzki trzeba, co oczywiste, dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli dziecko ma zająć się sortowaniem i pakowaniem swoich zabawek i ubrań, będzie potrzebować pomocy. Przygotuj kartony, których będzie mogło użyć do pakowania, jednocześnie tłumacząc, jak prawidłowo układać w nich wszystkie przedmioty.
Pojemniki i kartony ze skarbami malucha można pokolorować i podpisać – oczywiście, zajmie się tym dziecko, co z pewnością dostarczy mu wiele radości i pomoże rozładować napięcie związane ze zmianą miejsca zamieszkania.
Jak postępować w dniu przeprowadzki i kilka dni po?
Dzień przeprowadzki zwykle jest bardzo emocjonujący dla każdego członka rodziny. Dzieci potrzebują wówczas nieco więcej uwagi. Warto też byście wspólnie zdecydowali, czy dziecko będzie w pierwszym dniu przeprowadzki z Wami, czy może lepiej, by zostało pod opieką dziadków do czasu aż przewieziecie cały dobytek i wstępnie się rozpakujecie.
Przystosowanie się do nowego miejsca zwykle jest dla dziecka trudne, czasem znacznie trudniejsze niż dla dorosłego. Możesz pomóc maluchowi oswoić się z nowym „terenem”, na przykład pozwalając mu urządzić jego pokój czy kącik zabaw według jego koncepcji. Takie działanie sprawi, że dziecko szybko poczuje, że nowy dom to nic strasznego.